Ber Arbeiderpartiet prioritere forskning

– Vi gleder oss til fortsatt godt samarbeid om kunnskapspolitikken med Sigrun Aasland og Arbeiderpartiet. Trygg økonomisk styring den neste stortingsperioden må også innebære økte forskningsinvesteringer, sier Forskerforbundets lederduo.

Article Image

Steinar A. Sæther og Hilde Gunn Slottemo ber Arbeiderpartiet se etter tverrpolitiske løsninger på Stortinget som kan sikre stabil finansiering av norsk forskning.

Arbeiderpartiet fortsetter å styre kunnskapspolitikken etter stortingsvalget, og Sigrun Aasland fortsetter som forsknings- og høyere utdanningsminister. Forskerforbundets leder Steinar A. Sæther og nestleder Hilde Gunn Slottemo gleder seg til fortsatt samarbeid om kunnskapspolitikken.

– Vi vil gratulere Arbeiderpartiet med valgseieren, og ser fram til å fortsette det gode samarbeidet vi har hatt gjennom mange år. Forskerforbundet skal bidra konstruktivt til gode løsninger i kunnskapspolitikken, men også være en vaktbikkje for forskere og kunnskapsarbeideres interesser, sier Slottemo.

Steinar A. Sæther er opptatt av at Arbeiderpartiets løfter om trygg økonomisk styring må følges opp med økte investeringer i forskning.

– Over hele Europa diskuteres nå behovet for økte investeringer i forskning og innovasjon for å styrke konkurransekraften. Våre nordiske naboland satser, EU satser, og det bør også Norge gjøre. Norsk økonomi trenger flere bein å stå på og vi skal gjennom en krevende grønn omstilling. Da må forskningsinvesteringene opp, sier han.

Forskerforbundet har sendt et innspill til Arbeiderpartiet der det pekes på fire områder det er særlig viktig å satse på i den kommende stortingsperioden:

  1. Økt forskningsinnsats
  2. Kvalitet i høyere utdanning
  3. Sikre den akademiske friheten et sterkere vern
  4. Pass på at forskning er en attraktiv karrierevei

Behov for samarbeid

Arbeiderpartiet er avhengig av fire partier på rødgrønn side for å ha flertall i Stortinget. Sæther mener en mer uoversiktlig parlamentarisk situasjon er et argument for et bredere forskningsforlik.

– Forskning er avhengig av langsiktighet og forutsigbarhet, også i budsjettene. Men ingen partier løftet fram forskning som prioritert sak i valgkampen, og heller ikke i partiprogrammene har forskning en fremtredende plass. Faren framover er at forskningen vil havne på sidelinjen i budsjettkampene, selv om det egentlig er tverrpolitisk enighet om at Norge bør satse mer på forskning og innovasjon. Jeg vil derfor oppfordre Arbeiderpartiet til å søke et tverrpolitisk forlik som kan sikre solid og forutsigbar finansiering av norsk forskning, sier han.

Hilde Gunn Slottemo kommer selv fra lærerutdanningen ved Nord universitet, og understreker behovet for stabil finansiering av universiteter og høyskoler.

– Etter mange år med kutt i basisbevilgninger, omstillinger og nedbemanning, trenger universitetene og høyskolene nå stabilitet og arbeidsro. Hvis ikke vil det gå ut over kvaliteten på forskning og undervisning, og utdanningen av viktig arbeidskraft for landet vårt. Jeg håper Arbeiderpartiet ser behovet for trygg styring og finansiering også av universitets- og høyskolesektoren framover, avslutter hun.