Hjem

søk
Nyheter (forside) 
Nyhetsbrev 
Frokostseminar 
Forskningspolitisk seminar 
Presseklipp 
Pressemeldinger 
Faktaark 
Høringsuttalelser 
Forbundet i media 
Nyhetsarkiv 
EKSTRANETT
Medlemsnummer

Passord




Medlemsregister
WinOrg Portal
Forskerforbundet
Postboks 1025 Sentrum
0104 Oslo
Tlf: 21 02 34 00
Fax: 21 02 34 01
post@forskerforbundet.no


Nå må SV ta til fornuften!

Av Kolbjørn Hagen, leder i Forskerforbundet og Mats Larssen, nestleder i Norsk studentunion (innlegg i Aftenposten 14.04.02).

Frps Per Sandberg har fremsatt et privat lovforslag om at en tredjedel av overskuddet av tippemidlene ikke lenger skal gå til forskning. Aps saksordfører - og tidligere forskningsminister - Trond Giske har signalisert støtte til forslaget, og i Aftenposten 11. april sier SVs talsmann Magnar Lund Bergo at partiet vil utnytte sin vippeposisjon i saken.

Både Norsk forskerforbund og Norsk studentunion synes det er en dårlig idé at en del av overskuddet av tippemidlene ikke lenger skal gå til forskning. I en tid der det er tverrpolitisk enighet om å øke forskningbevilgningene, blir det ganske pussig å fjerne en viktig, stor og sikker finansieringskilde for norsk forskning. Årlig går rundt 800 millioner kroner av tippeoverskuddet til forskning.

Trond Giske sier til Aftenposten at Ap vil sette som en "ubrytelig forutsetning" at forskningen kompenseres over statsbudsjettet. Vi har svært dårlige erfaringer med politiske løfter og lovnader som gjelder for flere år framover i tid. Selv om det i flere år har vært bredt politisk flertall på Stortinget for å heve Norges investeringer til forskning og utvikling opp på gjennomsnittet av OECD-landene, ligger Norge fremdeles sørgelig etter. For å si det populært: Det har vært lettere å si halleluja enn å gjøre det.

Forskningsbevilgningene over statsbudsjettet er prisgitt varierende politiske flertall, mens tippemidlene er en fast størrelse som ikke varierer med skiftende politiske vinder. Nettopp derfor er det viktig å bevare dagens ordning.

Vi finner det underlig at et forskningsvennlig parti som SV vurderer å bruke disse viktige forskningsmidlene som kapital i en politisk hestehandel der forskningen kan stå igjen som den klare taperen, og oppfordrer SV til å bruke sin viktige vippeposisjon på Stortinget til å sikre at en tredjedel av overskuddet av tippemidlene fortsatt går til forskning.

Vi må spørre SVs Magnar Lund Bergo og lederen i Stortingets forskningskomité Rolf Reikvam: Når målet i forskningspolitikken i Norge er å komme opp på OECD-nivå, hvordan bidrar et kutt på 800 millioner til å nå dette nivået?


Tips en venn Tips en venn Skriv ut denne artikkelen
© Forskerforbundet 2005 // Kontakt webmaster

Last ned pdf av bladet