Med seminartittelen "Er forskning arbeid?" satte Unio fokus på de ansattes muligheter for å få sammenhengende tid til forskning i arbeidstida. Egelands presentasjon av hovedfunn fra en rapport som vil offentliggjøres den 15. desember, bekrefter at de ansatte ved universiteter og høyskoler i stor grad må utføre sitt FoU-arbeid på fritida.
– Det er ikke de studentrelaterte oppgavene som oppleves som tidstyver, sa Egeland. De vitenskaplig ansatte uttrykker at administrasjon betyr mer og forskning betyr mindre i dagens universitets- og høyskoleverden.
– Med tanke på det tidspresset og den arbeidssituasjonen enkelte har ved universitetet i dag, ville jeg hatt betenkeligheter med å gå inn i enkelte av stillingene, innrømmet rektor ved Universitetet i Oslo, Ole Petter Ottersen. Han viste til økte forventninger, økt ambisjonsnivå og økt konkurranse som forklaringer på opplevelsen av tidspress.
– Vi kan ikke snakke om tid og arbeidsforhold uten å snakke om ressursene, fortsatte han.
Les mer hos Unio
Les Tora Aaslands innlegg på frokostseminaret
Program for frokostseminaret (pdf)