Hjem

søk
Lønn og personal (forside) 
Lønnspolitisk strategi 
Høringsuttalelser 
Tariffoppgjør 
Stat 
Kommune 
Privat sektor 
Ordliste 
Tariff 2010 (samleside) 
Tariffavtaler 
Lønnstabeller 
Reiseregulativ 
Lover og forskrifter 
Særavtaler 
Opprykksreglement 
Statistikk 
Opphavsrett 
Likestilling 
Omstilling 
Pensjon og seniorpolitikk 
Advokattjenester 
Juridisk bistand 
Spørsmål og svar 
EKSTRANETT
Medlemsnummer

Passord




Medlemsregister
WinOrg Portal
Forskerforbundet
Postboks 1025 Sentrum
0104 Oslo
Tlf: 21 02 34 00
Fax: 21 02 34 01
post@forskerforbundet.no


Unio vurderer opptrapping av streiken

(07.06.10) – Folk må nok forberede seg på en ny streikeuke. Det er dessverre ingen tegn til bevegelse eller kontakt. KS står fastlåst i sin posisjon og det er jo nettopp deres posisjon og holdning som har ført oss ut i denne streiken, sier Anders Folkestad søndag.

Unio-lederen sa det samme til NTB og aftenposten.no søndag – arbeidsgiver KS viser ingen vilje til å komme de streikende i møte. Unio og de andre hovedorganisasjonene som er i streik i kommunesektoren krever høyere ramme, mer til sentral fordeling og tydelige likelønnsgrep.

– Det er ingen tegn til at arbeidsgiverne i KS vil fire på sine standpunkter. De har argumentert seg inn i en veldig fastlåst posisjon. Samtidig er regjeringen påfallende passiv, til tross for at den har det overordnede ansvaret for økonomien i kommunene, sier Folkestad til NTB.

– Folk må nok forberede seg på en ny streikeuke. Det er dessverre ingen tegn til bevegelse eller kontakt. KS står fastlåst i sin posisjon og det er jo nettopp deres posisjon og holdning som har ført oss ut i denne streiken, sier Unio-lederen til Aftenposten.no.

– Vi må ha den økonomiske rammen opp. KS viser til at de tilbyr den samme rammen som oppgjøret staten, men man kan ikke direkte sammenligne dette. KS er den mest kvinnedominerte sektoren og hvis vi skal se spor av likelønn i dette oppgjøret så må KS øke rammen, legger han til.

Neste skritt kan være en opptrapping av streiken. Ansvaret for at streiken er tydelig plassert hos arbeidsgiver KS.

– Det er ikke varslet noen ny opptrapping, men det vil vi se på de neste dagene. Streiken har beklagelige omkostninger for folk, men det er vår eneste mulighet til å nå frem, sier Folkestad.

– Utspillet ligger nå hos KS som må legge mer penger på bordet. De får finne ut sammen med regjeringen hvordan dette skal finansieres. KS lener seg litt på regjeringen og klager på for lite økonomisk handlingsrom. Men regjeringen er jo veldig passiv, slår Unio-lederen fast.

 


Tips en venn Tips en venn Skriv ut denne artikkelen
© Forskerforbundet 2005 // Kontakt webmaster