Hjem

søk
Lønn og personal (forside) 
Lønnspolitisk strategi 
Høringsuttalelser 
Tariffoppgjør 
Stat 
Kommune 
Abelia 
Virke (HSH) 
Spekter 
KA 
Tariff 2012 
Om tariffoppgjør 
Ordliste 
Arkiv 
Tariffavtaler 
Lønnstabeller 
Reiseregulativ 
Lover og forskrifter 
Særavtaler 
Opprykksreglement 
Statistikk 
Opphavsrett 
Likestilling 
Omstilling 
Pensjon og seniorpolitikk 
Advokattjenester 
Juridisk bistand 
EKSTRANETT
Medlemsnummer

Passord




Medlemsregister
WinOrg Portal
Forskerforbundet
Postboks 1025 Sentrum
0104 Oslo
Tlf: 21 02 34 00
Fax: 21 02 34 01
post@forskerforbundet.no


TARIFF 2009: Samlet bak pensjonskrav

(15.04.09) I dag ble det levert felles pensjonskrav både i KS-området og i staten fra LO, Unio, YS og Akademikerne. På vegne av en halv million arbeidstakere kreves det at dagens pensjonsnivå ikke skal reduseres.

– Vi må få til en løsning som sikrer våre medlemmer en god tjenestepensjonsordning også i framtida, sier forhandlingslederne Helga Hjetland i Unio-kommune og Arne Johannessen i Unio-stat.

En halv million tilsatte
Dermed er det et identisk og samlet pensjonskrav fra over en halv million tilsatte i stat og kommune.

De fire forhandlingssammenslutningene representerer til sammen ca 385 000 tilsatte i KS-området, mens de fire hovesammenslutningene i staten representerer ca 120 000 tilsatte.

Slik er hovedtrekkene i kravet som i dag ble overlevert forhandlingslederne i KS og i staten:

  • Det kreves en fleksibel, brutto tjenestepensjonsordning.
  • Fleksibiliteten gjennomføres slik at ny folketrygd sammen med tjenestepensjon gir incentiver til å stå lenger i arbeid og at arbeidsinntekt og pensjon kan kombineres uten avkorting i pensjonen.
  • Tjenestepensjonsordningen gjøres gjeldende for alle med 20 % stilling eller mer.
  • Det kreves at ytelsen ved 62 år i tidligpensjonsordningene er minst like god som i dagens AFP- ordning.
  • Det må ikke bli vanskeligere å kvalifisere til hel tidligpensjon ved 62 år enn til dagens AFP.
  • Fra 65 år garanteres alderspensjon på minst 66 % av sluttlønn opp til 12 ganger grunnbeløpet i folketrygden ved 30 års opptjening.
  • Særaldersgrensene sikres og videreføres med dagens ytelsesnivå.

Omfattende utfordringer
Kravet innebærer at de bærende prinsipper i dagens ordning videreføres. Organisasjonene krever også at det ved tilpasning av tjenestepensjon og AFP tas hensyn til bredden i yrkesmønstrene.
– Utfordringene knyttet til disse forhandlingene er omfattende, og vil kreve mye fra alle parter i tiden fram mot forhandlingsfristen, sier de to forhandlingslederne.

Les pressemelding - staten (pdf)
Les pressemelding - KS-området (pdf)

Les felles pensjonskrav fra LO-kommune, Unio, YS-kommune og Akademikerne 15.04.09 (pdf)
Les felles pensjonskrav fra LO-stat, Unio, YS-stat og Akademikerne 15.04.09 (pdf)


Tips en venn Tips en venn Skriv ut denne artikkelen
© Forskerforbundet 2005 // Kontakt webmaster

Last ned pdf av bladet